Kabus mülakat sorusu: Zayıf yanlarınız nelerdir?

Kabus mülakat sorusu: Zayıf yanlarınız nelerdir?

Mülakat soruları başlığında bir çok soruyu incelemiştim. (Bkz: Mülakat soruları karşısında en iyi cevapları verin.) Bana göre en zor mülakat sorusu “Zayıf yanlarınız nelerdir?”. En genel geçer cevap “çok mükemmeliyetçiyim”dir. Tanıdık geldi değil mi? Bu her ne kadar yerinde bir cevap olsa da ikna edici olmaktan uzak. Aynı zamanda bir klişe.

En güzel cevap stratejisi olabilir: İş tanımında yeri olmayan bir zayıflığın, iş tanımında olan bir güçlü yan ile kapattığınızı aktarmaktır. Örnek olarak çok data analizi isteyen ve iletişim gereksinimi düşük bir pozisyonda “İnsanlarla ilişki kurmakta herkes kadar başarılı değilim ancak bu içine dönük halim sayılar ve analizler konusunda bana büyük bir güç veriyor.” Bir anda bir zayıflığı güce döndürdünüz. Unutmayın, başarılı insanlar zayıflıklıklarını bir güç olarak göstermekte ustadırlar. Tıpkı Roma imparatorlarının çirkin kulaklarını kapatmak için defne yaprağı takmaları gibi.

Sadece bu klişe soru için değil tüm mülakat sorusu çeşitlerinde aynı strateji size başarı getirecektir. Zayıflığınızı bir güç olarak göstermek. Sihir buradadır.

Mülakat başarısı için şu yazılarımı da inceleyebilirsiniz. ( Mülakatta ne giyilir?, Mülakatta kendini tanıtma ve Mülakat sırasında maaş beklentisi sorusu )

Siz bu tip bir mülakat sorusu karşısında nasıl yanıt verirdiniz? Sizce en etkili cevap nasıl olmalıdır?

Yazıyı hemen paylaşın

Bir cevap yazın

KAPAT