Stres yönetimi için bir perspektif: Hamam böceği teorisi

Stres yönetimi için bir perspektif: Hamam böceği teorisi

Stres yönetimi çağımızın belki de en büyük problemi. Etkin stres yönetimi uygulayanlar başarı yolunda fark yaratıyorlar. Stres yönetimi için söylenmeyen kalmadı, bir çok yöntem var. Totemler, bileklikler, stres topları. Bunların faydasını bilmem ama size Google CEO’su Sundar Pichai’nin perspektifini ve meşhur teorisini aktaracağım. 

 “Hamam böceği teorisi”

Sundar Pichai henüz 46 yaşında bir Hintli ve şu an Google’ın başında. Tabii ki, kariyer basamaklarını bir bir tırmanırken türlü zorlukların üstesinden gelmiştir. Stres hep başucunda. Ancak bunu iyi yönetmiş olmalı ki, bu genç yaşta böyle bir konumda olsun. Bir röportajında stres yönetimi sırrını bu teori ile aktardı. Ben de okuduğumdan beri kendi hayatımda uygulamaya çalışıyorum. Stres yönetimi konusunda ciddi fark yarattığını söyleyebilirim.

stres yönetimi

Pichai, bir gün bir restorana gider. Tam servis yapılırken bir hamam böceği tavandan bir kadın müşterinin gömleğine düşer. Kadın çığlık çığlığa üzerinden böceği fırlatmaya çalışır. Bu tepkisi herkesi etkiler, diğer müşteriler de paniğe kapılır. Sonra hamam böceği başka bir müşterinin üzerine fırlar. Onda da aynı tepki. Diğer müşteri de çığlık atar ve masayı devirir. Sonunda eliyle hamam böceğini başka yere fırlatır. Bu sefer hamam böceği garsonun gömleğine konar. Garson gayet sakın bir şekilde eliyle hamam böceğinin bacağını yakalar, itinayla gömleğinden alır ve soğukkanlılıkla çöpe atar. 

Kendisi bu olayı izlerken aklında şu soru belirir. Acaba bu kaosa sebep olan hamam böceği miydi? Eğer öyleyse garson ile kadınlar neden çok farklı tepkiler vermişti? Esas şu ki, sorun hamam böceği değildi, kadınların bu sorunun nasıl üstesinden geleceklerini bilmemeleri ve yetkin olmamalarıydı. 


Pichai farkediyor ki, sorun babasının ya da patronunun ona bağırması değil, bu olay olduğunda bunu nasıl yöneteceğini bilmemesiydi. Sorun trafikte sıkışıp kalmak değil trafikte kalmanın yarattığı stresi hangi şekilde yöneteceğini bilmemesiydi. 

Stresi problem değil probleme gösterdiğimiz tepki belirliyordu. O halde hiçbir konuya anlık ve duygusal bir reaksiyon vermemeliydi, tam tersine bir cevap, bir yöntem ve bir çözüm bulmalıydı. Tıpkı garson gibi.


Bu yöntemle sizi hiçbir şey strese sokamaz. Anlarsınız ki, sorun durum değil sizin o durum karşısındaki acizliğiniz. Müdürün verdiği görevin termini mi yaklaşıyor, bir plan yapın ve stres kaybolacaktır. Sizi strese sokan görev değil o görevi başaramayacak olma korkusudur. Görevi nasıl yapacağınızı belirlerseniz sorun çözülecektir.

Stres yönetimi başarı için olmazsa olmaz bir meziyet. Başarı için bu yazımı (Başarı ve başarılı olmak) incelemenizi öneriyorum. Peki siz stres yönetimi alanında nasıl adımlar atıyorsunuz?

Yazıyı hemen paylaşın

This Post Has 2 Comments

  1. Soylediklerinize yuzde yuz katiliyorum, harika bir yazi, cok tesekkurler!

Bir cevap yazın

KAPAT