Başarı ve başarılı olmak için ne yapmalıyız?

Başarı ve başarılı olmak için ne yapmalıyız?

Başarı ve başarılı olmak için bu yazı sana yol gösterecek. Önce tanımından başlayalım. Başarı nedir? Başarı istediğin şeye ulaşmaktır. Kafana koyduğunu yapmaktır. Arzularına kavuşmaktır. Peki hangi konuda başarı istiyorsun? Sadece kariyerde mi, yoksa sınavda başarılı olmak mı? Farketmez. Herkesin hayatta istedikleri farklıdır. Başarı kimine göre iyi bir eş olmak, kimine göre iyi bir anne olmak, kimine göre zayıflamak, kimine göre de zengin olmaktır. Ne istersen iste, ona ulaştığın an başarı hikayesi yazmışsın demektir. Peki nasıl başarılı olunur ve başarılı olmak için ne yapmalıyız? Önce istediğini bul, hedefini netleştir ve asla pes etmeden hedefine ilerle. Bu yazı başarı ve başarılı olmak nedir, nasıl başarılı olunur, başarılı olmak için gereken şeyler soruları için bir el kitabı. Ne istersen iste bu tavsiyeleri uygulayarak başarılı olmak çok kolay olacak. 


Başarı nedir? Başarı istediğin şeye ulaşmaktır. Kafana koyduğunu yapmaktır. Arzularına kavuşmaktır. Peki hangi konuda başarı istiyorsun? Sadece kariyerde mi, yoksa sınavda başarılı olmak mı? Farketmez. Herkesin hayatta istedikleri farklıdır. Başarı kimine göre iyi bir eş olmak, kimine göre iyi bir anne olmak, kimine göre zayıflamak, kimine göre de zengin olmaktır. Ne istersen iste, ona ulaştığın an başarı hikayesi yazmışsın demektir. Peki nasıl başarılı olunur ve başarılı olmak için neler yapmalıyız? Önce istediğini bul, hedefini netleştir ve asla pes etmeden hedefine ilerle. Bu yazı başarı ve başarılı olmak nedir, nasıl başarılı olunur, başarılı olmak için gereken şeyler soruları için bir el kitabı. Ne istersen iste bu tavsiyeleri uygulayarak başarılı olmak çok kolay olacak. 


İşin temelinden başlayalım. Başarı kelimesi köken olarak “baş-ar” fiilinin isme dönüşmüş halidir. Batı dillerinde ise latince “successus” kelimesinden türemiştir. Yani “peşinden gitmek, takip etmek”.

Sözlük anlamına gelince, başarı kelimesinin sonsuz tanımı vardır. Ayrıca her kişiye göre de kategorilere ayrılabilir. Yine de başta söylediğim gibi başarı, basitçe “istediğiniz şeye ulaşmaktır.” Bu kadar basit. 


Ölçüsüne gelirsek, başarı hikayesinin seviyesine takılmamalıyız. Benim tanımıma göre hedefini belirleyip onu gerçekleştirirsen bu başarıdır. Çok başarılı az başarılı demek soyut kaçıyor. Hedefi ıskaladıysan zaten başarı gelmemiştir. Hedefin çok üstünde sonuç aldıysan da ne ala. Başarılı olmak için daha yüksek bir hedef koymanın zamanı geldi o halde.

Başarı ne kadar büyük olur? Bana göre “büyük” başarı kavramı da biraz algı oyunu. Bir çocuğun legoyla hayalindeki evi yapmasıyla CEO’luğa terfi etmek arasında bir fark yok. Sadece CEO olmak toplumumuzda görece daha büyük bir başarı hikayesi olarak tanımlanmıştır. O kadar. Şirkette yükselmek, kariyer veya üniversite sınavında en yüksek sonucu almak. Bunlar hep toplumun bize bu çağda empoze ettiği büyük başarılar. 1000 yıl önce bunların hiç bir anlamı yoktu. Başarı tanımı her çağda aynıdır. Hedefine ulaşmak. 

Peki hangi alanda başarılı olmak önceliklidir ve seni daha üstün ve mutlu bir insan yapar?

Sağlıkta başarı:

Bunu en başa koydum. Vehbi Koç şöyle der.

Hayatta başarılar bir sayıdaki sıfırlar gibidir. Her yeni başarı bir sıfırdır ve değeri artırır. Ama sağlık baştaki 1 gibidir. Başta bir olmazsa sıfırların bir değeri kalmaz.

Ne de doğru bir tespit. Önce sağlık. 

Bu alanda bir hedefiniz olmalı. Olabildiği kadar sağlıklı yaşamak. Nasıl ölçersin bilmiyorum ama kan testleri bir başlangıç noktası olabilir. Kendini iyi ve enerji dolu hissetmek de ayrı bir ölçüttür. Sağlıkta başarı hikayesi için bazı araçlara karar verebilir ve hedefler koyabilirsin. Mesela daha iyi hissetmek için 10 kilo vereceğim. Haftada üç gün spora gideceğim.

Aile hayatında başarı:

Sağlıkta başarıdan sonra bana göre aile hayatında başarı gelir. Don Vito Corleone efsanevi Godfather filminde aile konusunu şöyle özetler. “Ailesiyle vakit geçirmeyen gerçek bir insan değildir”. Tıpkı İtalyanlarda olduğu gibi bizim kültürümüzde de ailenin yeri bambaşkadır. Ailen hep yanındadır, kim olduğun, ne başardığın veya ne sevdiğin önemli değildir. Hataların, sevapların ve görüşlerin bağlarınızı temelden kopartamaz. Onlar seni sen olduğun için sever ve hep seni öz halinle kabul ederler. Bu anlamda aile sığınağındır. Tamamen kendin olduğun kutsal kalendir. 


Her ne kadar önemli olsa da, aile hayatında başarılı olmak bence bir çok kişinin sıralamasında olması gereken yerin altında kalıyor. Bazen en sonlarda. Sebebi ise basit. Nasıl olsa ailemiz bizi hep sever ve terk etmez. Evet, belki de öyle ama yine de en büyük özveriyi onlar almalı. Nasıl başarılı olunur? Bu konuda benim prensibim 2 katı kuralı. Şu yazıma göz atıp bu konudaki perspektifimi inceleyebilirsin. ( İşkolikler için iş yaşam dengesini sağlama prensibi. “2 katı olsun” )

Sağlıktan sonra bence aileyi koymalıyız. Başarı için hayatta denge önemli. Terazide sağlık ve ailede başarının ağırlığı hayatın diğer tüm yüklerini dengede tutacaktır.

İçsel başarı: 

Kendinle barışık, özgüvenli, iyinin peşinde koşan, kötülükten uzak duran, mutlu ve özgür bir insan olmak büyük bir başarı. Hele ki böyle bir çağda. 

Sağlıklı ve etrafı aile ve dost sevgisi ile kuşatılmış insanlar içsel başarıya daha yakındır. Hayatta en büyük değerin sevgi olduğunu anlayan bireyler, etraflarına ışık saçarlar ve bu ışık onlara huzur ve mutluluk olarak geri yansır.

Nasıl başarı olunur? Sevmeye önce kendinden başlamalısın. Kendini sevmediğin sürece başkalarına gereken sevgiyi veremezsin. Kendi sevmenin en net yolu ise özsaygıdır. Her zaman iyi olanı yaparsan ve kendine, hareketlerine, görünüşüne ve sağlığına özen gösterirsen kendinle gurur duymaya başlar ve seversin. Öte yandan senin kendi gözündeki yerini sağlam tutmak için davranışlarına dikkat etmelisin. Örneğin yalan söylediğin an kendi gözünde küçülürsün.

Mevlana der ki “Başkasına atılan ok düşmana gitti sanarsın ama aslında döner seni vurur.

Kendine düşman olursun. Tabii bunu da farketmediğin için, problemin başka insanlarda olduğunu düşünmeye başlarsın. Halbuki sorun sadece sen ve seni gözlemleyen senin ilişkisindedir. Sonuç olarak, sen kendinin polisi ve yargıcısın. Kötülük yapmaman lazım. Yaptığın an cezan seninle gelecektir. Kaçamazsın. 

İçsel başarı hikayesi yazmak için ayrıca mutluluk ve huzura da ihtiyacınız var. Bu değerlere ulaşmanın bana göre ne kolay yolu da hayır demektir. (Yazı: Mutluluk ve hayır demek üzerine

Özetle kendini seven, bu nedenle hayır diyebilen ve içsel başarıyı yakalayanlar başarı sözleri söylerler, mutluluğa ve diğer tüm alanlarda başarıya ulaşırlar.

Akademik başarı:

Erken yaşlardaki akademik başarı sana en temelde iyi bir lise ve üniversitede okuma imkanı verir. Önce liseye gelelim. Mesela Robert Koleji’nde okumanın sana ne faydası olur? (Yazı: Hangi üniversite hangi bölümü tercih etmeli?) Kuralları ve kültürleri bir günde oluşmaz. Uzun yılların birikimi ile oluşan bu ekollar içine işler, geri kalan hayatın için bir disiplin ve bakış açısı oluşturur. Okul arkadaşların da farklı katkılar sağlarlar. Bir diğer büyük etkisi ise networktür. Hayat boyunca bu okulun mezunları sana kapılarını açar, yeni iş olanakları sunarlar. Son olarak iyi bir okulun itibarı sana hayat boyu eşlik eder. Robertli, Galatasaray Liseli, İstanbul Erkekli olmak seni hep olduğundan değerli gösterir. Tabii ki, bu okullarda okumak iyi bir üniversiteye girme şansını da artırır. Hatta yurtdışı üniversiteleri için de iyi birer giriş referanslarıdır. (Yazı: Hangi okula gideceğim? Üniversiteyi şehir dışında mı okumalı aile yanında mı?)

Güçlü bir üniversiteye girmek de aynı benzer etkileri sunar. Ben bir Boğaziçi mezunuyum. Bununla hep gurur duyuyorum ve yukarıda saydığım faydaları hep görüyorum. Bunun dışında böyle bir okulda okumak farklı bir vizyon katar. Dünyayı farklı görmeye başlıyorsun, bu ekol ve bu ekolun yansımaları hayat boyu başarı hikayesine ekleniyor. 

Tabii ki, iyi bir akademik başarı sana iyi bir şirketin de kapılarını açar. CV nizde iyi okulların yer alması mülakat ve iş görüşmesi daveti ihtimalini artırır. Tabii ki asıl başarı mülakat sırasında gösterdiğiniz performanstır. Bu alanda yazılarım için ( Yazı: Mülakat sırasında tanışma ve ilk etki)

Bu açılardan ben akademik başarıyı çok önemsiyorum. Akademik başarı sahibi insanlar büyük ihtimalle hayat boyu da yaptığı tüm işlerde başarıya daha yakın olacaklar. Sonuç olarak akademik başarı zeka, yetenek ve çok çalışmanın bir karışımı ile geliyor.  

Kariyerde başarı: 

Kariyer tanım olarak hayat boyunca anlamlı aksiyon ve ilerlemeler bütünüdür. Şirket kariyeri olduğu gibi annelik kariyeri de olur. Başarı tanımı sadece klişe mevkilere gelmek değildir. Özetle CEO olanlar en başarılı kimseler diyemeyiz. Önemli olan meşgul olduğun alanda senin koyduğun hedef ile ilerlemiş olmandır.

Dağcılık kariyerinde önce Ağrı Dağı’nı sonra da Everest’i hedefleyen bir kişi bunları başarırsa kariyerde başarı yakalamış demektir. 

Henüz daha yönetici kademesine gelmediysen sakın kariyerinde ilerleyemediğini düşünme. Senin hedefin bu değilse bir anlamı yoktur. Tutkulu olduğun alan her neyse kariyer hedefini bunun üzerine inşa et ve başarıya ulaş. O konuda uzmanlaş ve kariyerini zenginleştir.

Entellektüel başarı:

Bizim memlekette bu kelime hep antipatik gelir. Entel dantel denir. Sanıyorum televizyondaki entellektüel tiplemelerinin etkisi var. Gelin bu kelime ile ilgili bildiklerimizi unutalım ve yeni bir sayfa açalım. 

başarı

Entellektüel kelimesi latince “intellectus” kelimesinden geliyor. Intellectus anlamak demektir. Buradan entellektüel kelimesinin kısaca “anlayan” anlamına geldiğini çıkartabiliriz. 

Entellektüel kelimesinin Türkçe’de karşılığı olarak “aydın” da kullanabiliriz. Anlam olarak pek de uyumsuz değiller. 

Hayatı, bilimi, tarihi, coğrafyayı, felsefeyi, politikayı, sosyolojiyi ve daha bir çok hayata dair bilimi anlayan insanlara entellektüel diyebiliriz. Entellektüel deyince aklıma gelen ilk isim İlber Ortaylı. Kitaplarını okuduğunuzda bu büyük değerin sadece bir tarihçi olmadığını, bir çok alanda bilgi hazinesine sahip olduğunu görüyorsunuz. Kendisi de zaten tarihi anlamak için en azından coğrafya ve dil bilgisi üzerinde ciddi bir birikim olması gerektiğini aktarır. Farklı alanlarda entellektüel olmak senin oluşumlara kuş bakışı bakmanı sağlar ve vizyonunu geliştirir.


Kendi adıma ben bilgiye aç bir öğrenciyim ve hayatı anlamak için her gün yeni birşeyler öğreniyorum. Umarım ben de bir nebze “anlamaya” ve “entellektüel” olmaya başlamışımdır. Sen de bu kelimenin gücünü anlar ve ona yaklaşırsan başarı sana gelecektir.

Toplumsal başarı:

Başarı nedir deyince aklıma gelen alanlardan biri de toplumsal başarı. Yani içinde bulunduğun topluma yaptığın katkı hedefin ve buna ulaşıp ulaşmadığın. Doygun ve kaliteli bir hayatın ilk sırrı “almak değil vermek” tir. Toplum ve insanlık için yaptığın her faaliyet, her adım ruhunu temizler, kutsal bir ışıkla etrafını sarar ve kendini iyi hissettirir. 


Dünyanın ve Türkiye’nin en zengin insanları vakitlerinin çoğunu hayır işlerine ayırır. Düşün ki sonsuz bir tüketim imkanın var ve hiç çalışmana gerek yok. Yine de kıymetli vaktini başka insanlar için harcıyorsun. Anlaması zor değil mi? 

Bu alanda başarı hikayesi yazan öncüler Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve eşidir. Sadece 2017 yılında yaklaşık 4.5 Milyar dolar bağış yaptılar. Yanlış duymadınız. Tam 4.5 milyar dolar! ( 2017 ABD bağış listesi için tıklayın) Bu arada sadece para verip bir kenarda izlemediler, aktif olarak da bu yardımları yönettiler ve yardım ettikleri insanlarla bir araya geldiler. 

Dünyanın en güçlü ve zengin insanları paralarını ve vakitlerini toplum hayrı için harcıyorlar. Demek ki, en değerli tüketimi “vermek” eyleminde bulmuşlar. Diğer başarılara doymuşlar.

Sen de toplumsal başarı için dünyanın en zengin insanı olmayı bekleme. Küçük dünyanda başla. Bir çocuğa bir hediye al, bir kişiye koçluk yap ya da bir yol tarifi soran olsa bile en iyi şekilde tarif etmeye çalış. Göreceksin ki hayatına barış gelecek. 

Sosyal başarı:

Bizler sosyal hayvanlarız. Takdir edilmeye, paylaşmaya, beraber gülmeye ihtiyacımız var. Yalnızlık bize yaramıyor. Bir çok araştırmaya göre yalnız kalmak ve sosyalleşme eksikliği ciddi sağlık sorunlarına ve de erken ölüme neden oluyor.

O halde başarılı olmak için bize doyurucu, kaliteli, saf ve öz ilişkiler gerekiyor. Dikkat edelim, bize popülerlik ve herkesin sevgilisi olmak gerekmiyor. Tam tersine kaliteli ama az sayıda dostlar gerekiyor. Lise arkadaşlarınız gibi, sizi her halinizle kabul eden, aralarında kendin olabildiğin insanlarla olmak lazım. 

Dostların yanı sıra, seni entellektüel olarak besleyecek yeni insanlara ihtiyacın var. Yeni ve yetkin insanlar ufkunu açar. Bu yüzden ilgi alanında olan bir sosyal klübe girmeni öneririm. 


Peki sosyal alanda nasıl başarılı olunur? Tabii ki insanlara hak ettikleri saygı ve sevgiyi göstererek. İletişimde kaliteyi ve özeni sağlayarak. En başında da empati sahibi olmak lazım. Empatiyi anlamak için şu yazımı okumanızı öneririm.  (Yazı:Empati için bir anahtar: Saflık Perspektifi. ) 

Bu konu derya deniz bir konu. Çok konuşabiliriz. Şimdilik kısaca özünü söyleyim.

İyi ve vicdan sahibi bir insan ol

Eline, beline ve diline hakim ol

Kötülükten uzak dur

İnsanların özgün olduklarını hatırla ve kendin gibi görme

Bencillik, kibir, dedikodu gibi ölümcül günahlardan uzak dur.

Alçakgönüllü ol

Hoşgörülü ol

Bunları başarabilirsen bir mıknatıs gibi güzel insanları kendine çekeceksin.

Finansal başarı:

Çok para. İlk akla gelen bu değil mi? Para tabii ki bu konunun bir ölçeği ama her başarı gibi bu alanda da hedefinize ulaşmak başarı için yeterli. Çocukluğumuzda kumbaramızda biriken paralarla aldığımız bir oyuncak finansal başarıya harika bir örnektir. Maddi bir hedef belirledik ve ulaştık. İşte bu kadar. Ya da bir yardım derneğinde bir proje için para toplamaya giriştik ve hedeflediğimiz miktarı finansal araçları da kullanarak topladık. Bu da bir değerli finansal başarıdır. 

başarı

Para tabii ki önemli bir kriter ve sonuçta hayatımızı devam ettirmek için paraya ihtiyacımız var. Yine de ne kadar paranız olduğundan öte 1 lirayı nasıl çalıştırarak 2 tl yapabiliyorsun bu çok önemli. İyi bir yatırımcı olmak finansal başarıda çıta belirleyici. Özetle sen para için değil para senin için çalışıyorsa finansal başarı sağladın demektir.

Ayrıca şu sözün doğruluğuna hep şahit olmuşumdur.

“Para kazanmak için eğitime ihtiyacın yok ama para harcamak için eğitime ihtiyacın var”.

Bu anlamda ben finansal başarıyı çok önemsemiyorum. Gusto sahibi olmadan ve hayattan keyif almayı öğrenmeden finansal başarı bir çöl gibi. Bu nedenle finansal başarı benim listemde en son sırada. Eminim ondan önce gelen ve benim unuttuğum başarı kategorileri vardır. Paranın bir amaç değil araç olduğunu hatırlarsan paranın değil finansal başarının bir hedef olduğunu da anlayacaksın. 

Başarı nedir? Nasıl başarılı olunur?

Başarı hedefine ulaşmaktır. Peki başarılı olmak için gerekenler nelerdir? Aşağıdaki adımları takip edin.

İstek

Arzuladığın şeyi gerçekten çok istediğine emin ol. Eğer bir şeyi gerçekten istemezsen onu yapmamak için türlü bahaneler bulacaksın. Spor yapmayı erteliyorsan demek ki gerçekten zayıflamak istemiyorsun. Para biriktirmek istemiyorsan gerçekten zengin olmak istemiyorsun. Hayat amacını bul, onu iyice ara, bulduğun amacı test et ve emin ol. Bu ilk adımda gerçek tutkunu ve amacını bulamamışsan başarıya ulaşamayacaksın.

Başlamak

Başlamak bitirmenin yarısıdır. Ama belki de en zor kısmıdır. Başlamamak için bahane bulacaksın, erteleyip duracaksın. Eğer eğitim seviyen yüksekse önce plan yapmaya başlayacaksın. Exceller, sunumlar. Kocaman bir projeye dönüşecek. Sonra neden olmayacağı konusunda aklına sonsuz fikir gelecek. Ya şu olursa, ya bu olursa, zaten imkansız. Endişeye kapılacaksın. 

DUR!

Şu ünlü laf gibi yap. “Türk gibi başla, İngiliz gibi bitir“. Türkler çok girişimci insanlardır. Hemen hızlıca başlar ve sonra kervanı yolda düzeltirler. İngilizler ise mutlaka finalini getirir. Sen de öyle yap. En ufak parçasından başla. Zayıflamak mı istiyorsun? Hemen şortunu spor ayakkabını giy ve aşağıda 2 tur atarak başla. En iyi yürüyüş ayakkabısına bakma, telefonuna antreman programları yükleme ya da baklavaların detayına girme. Ufak başla, damla damla. 

Osman bey ve yanındaki gazilerin hiçbiri giriştikleri hareketin koca bir cihan imparatorluğuna dönüşeceğini planlamadılar. Bin kişi ile ufak ufak Bizans akınları ile ufak köyleri alarak devletlerini kurdular. 

Sen de öyle yap, küçücük başla ve hiç durma.

Çok çalışmak

başarı

Büyük ustanın da dediği gibi çok çalışma olmadan kimse başarılı olamaz. Olsa olsa tesadüftür. Edison ampulu bulmak için dört binden fazla malzeme denemiştir. Cristiano Ronaldo, her antremandan sonra ilave serbest atış antremanı yapar. En büyük yetenekler bile başarılarını çok çalışmaya borçludur. İyi haber şu, eğer gerçekten tutkulu olduğun hayat amacını bulduysan bu çalışmalar sana zevkli gelecektir.

Kimseyi dinleme

Bir hedef koyduğunda etrafındakiler onu nasıl başaramayacağını sana söyleyecekler. Kimseyi dinleme. Kulaklarını kapat ve hayalinin peşine düş.

Başarılı olamayacağını söyleyen iki tip insan vardır. Denemekten korkanlar ve senin başarmandan korkanlar.

Ray Goforth

Özveri

Başarılı olmak için fedakarlık yapman lazım. Erken kalk, çalışmak için kendine zaman ayır. Hedefin için gereken ne varsa onları bir süreliğine geride bırak. Zayıflayacaksan bir süre tatlı yeme ve bu konuda disiplinli ol. 

Sabır

Leo Tolstoy’a göre en büyük iki savaşçıdan biri sabırdır. Çağımızın dahisi Elon Musk ise şöyle der: “ Sabır bir erdemdir, ben sabretmeyi öğreniyorum, ama çok zor bir ders. “. Hem de çok zor. Ama her kim ki sabreder o başarılı olur. Bunu tarih her zaman kanıtlamıştır. Asla harika bir olayın çok hızlı gerçekleşeceğini düşünme. Sabır taşı gibi ol ve başarı senin olacaktır. Unutma, en güzel viski en uzun süre bekleyendir.

Sürekli öğrenmek

Hedefine ne koyduysan onun hakkında sürekli yeni şeyler öğrenmek gerekir. Oku, dinle, izle ve bu alanda uzman kişilerle tanış. Sadece bunu yaparak bile hedefe giden yolu çok daha keyifli ve verimli bir hale getireceksin.

başarı

Adım adım ilerlemek

Bir anda beş basamak atlamayı düşünme. Hedefine giden parçaları ufak parçalara böl, sırayla tek tek bu görevleri tamamla. Her adım sonrası kendini ödüllendir. 

Yolda keyif al

Bir şeyi çok istiyorsun. Ona ulaşana kadar acı çekmene gerek yok. Başarıya giden yolda keyif almaya bak. Keyif aldıkça, disiplinle çalışmak daha kolay olacaktır. 

Asla pes etme

Başarılı olmak için gereken en büyük erdem pes etmemektir. Seni yolundan alıkoyacak türlü zorluklar olacak. İnancın hep zayıflayacak, bırakmak isteyeceksin. Kolay olan keyifli gelecek. Unutma Fatih Sultan Mehmet de İstanbul’un fethinde önce surları geçemedi. Ama o pes etmedi ve gemileri karadan yürüterek zafere ulaştı. Başarı hikayeleri asfalt yollarla dolu değildir. Tepeler, dağlar, engeller ve çakıl taşları vardır. Önemli olan, yılmamak ve hedefe ulaşana kadar devam etmektir.

Churchill’in de dediği gibi

Asla pes etme, asla asla asla!


Başarılı olmak…

Çok zor değil. İstemekle başlamalı ve özgüvenle harmanlamalı. Göreceksin, her bir adımı aştıkça başka bir insan olacaksın. Daha güçlü, daha mutlu, daha anlamlı ve daha özgür.

Ve bu yolda seni kimse durduramaz. Sana olmaz diyecekler, yapamazsın diyecekler. Hiç kimseyi dinleme, kalbini dinle ve asla pes etme.

Unutma

Başarı Senin…

Yazıyı hemen paylaşın

Bir cevap yazın

KAPAT