Mülakat soruları nelerdir? Nasıl cevap verilir?

Mülakat soruları nelerdir? Nasıl cevap verilir?

Mülakat soruları hazırlıklı olursan kolay gelecektir. Mülakat sırasında olumlu bir ilk izlenim bıraktıktan sonra ( bkz: Mülakatta kendini tanıtma) mülakat soruları için verdiğimiz yanıtlar daha da iyi duracaktır. Öncelikle soruları yanıtlarken dürüst olun. Hiç kimse tüm yalanları hatırlayacak kadar zeki değildir. En iyi politika her zaman dürüstlüktür. Kendiniz olun, farklı biri gibi davranmayın. Rahat ve kendine güvenli açıklamalar güven yaratır.

Mülakat soruları “Kendinizi tanıtır mısınız?” ile başlar. Kendini tanıtmak hikaye anlatır gibi olmalı. İnsanlar hikayelere bayılır. Biraz özel bilgi vermek iletişimi yumuşatır ve samimiyet yaratır.  Örneğin şuralıyım, ailem şöyle gibi. Hikayeni saatlerce anlatabilirsin. Ancak böyle bir vaktin tabii ki yok. Bunun için hikayen ile mülakat yapanın aradığı profil uyuşmalıdır. Hikayen de bu uyumu inşa etmek üzerine yoğunlaşmalıdır. Örnek olarak bir kamu kuruluşuna satış yapacak bir firma ile görüşüyorsan, kamu kuruluşları ile ilgili deneyimlerin ön planda olmalı. İş tanımında belirtilmeyen bir konuda atomu da parçalamış olsan etkili olmayacaktır.

Bir başka mülakat sorusu ise “Bu işe neden başvurdunuz? olur. Burada işveren motivasyonunu anlamaya çalışır. Gerçek sebebi söyleyin. Doğal olmayan şeyler sürdürülemez. Zaten doğru motivasyona sahip değilsen, o işte fazla dayanman da mümkün değildir. Örnek olarak “yeni bir alanda kariyer yapmak istiyorum” dersin. Halbuki, konfor alanında çok mutlusunuz. Bu yeni kariyer alanında çalışmak sana sadece acı verecektir.


Mülakat soruları içinde en beylik olanı nedir dersen “Beş yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz? “ derim. Evet bu soru sana da geldi değil mi? Türkiye gibi bir ülkede iki ay sonrasını ön göremezken beş yıl çok uzun süre. Lakin bir vizyonumuz olmalı, uzun soluklu bir perspektifle hayata bakmalıyız. Bu uzun hedefe giden yoldaki stratejimizi belirlemeliyiz. Mülakat öncesi bu başucu sorusuna hazırlanmalı. Eğer bu iş, vizyonunla uyuşmuyorsa o işe girme en iyisi. Uyuyorsa zaten o soruya çok içten yanıt vereceksin.

Sonuç olarak bir mülakat sırasında cevaplar kendiliğinden gelmeli ve doğal olmalı. Aksi takdirde ne siz onları etkileyebilirsiniz ne de bu işte başarılı olabilirsiniz. Bu sorulara yanıtları hayatın için bul, bir iş ilanı için değil. Bir mülakat da yapılırsa başarılı olacaksın. Mülakatta başarılı olmak için ayrıca şu yazıları da inceleyebilirsiniz. (Mülakatta ne giyilir? ve Mülakat sırasında maaş beklentisi sorusu )

Daha bir çok mülakat sorusu var. Peki sen hangi mülakat soruları yüzünden zorlandın?

Yazıyı hemen paylaşın

Bir cevap yazın

KAPAT