Mülakat sırasında maaş beklentisi sorusuna nasıl cevap verilir?

Mülakat sırasında maaş beklentisi sorusuna nasıl cevap verilir?

Maaş beklentisi sorusuna cevap vermek bir mülakat anında en zorlayıcı adımlardan biridir. Bu soruya çalışıp gelmek ve beklentileri belirlemek mülakat sırasında size avantaj sağlayacaktır.

İşe kabul almak noktasında belirleyicidir. Eğer işverenin maaş skalasının çok üstünde bir maaş beklentisi sunarsanız, sizi maddi açıdan tatmin edemeyeceklerini düşüneceklerdir. Bu da işe kabul almak konusunda sizi zorlayacaktır. Tam tersine işverenin önereceği maaşın çok altında bir maaş beklentisi belirtirseniz, bu sefer de sizi bir anda olduğunuzdan daha vasat göreceklerdir. Aynı alışveriş psikolojisindeki gibi bir etki olur. Bir kot çok beğendiniz, eğer fiyat beklentinizin çok altında bir etiket görürseniz, bir anda algınız değişir. O kadar da iyi değil galiba dersiniz. Kotun gözünüzdeki değeri bir anda düşer. Düşük maaş beklentisi belirtmek de bu etkiyi yaratır. 

Peki ne yapalım?

Harvard Üniversite’sinin pazarlık metodolojisi üzerinde sıkı bir eğitim almıştım. Bu öğretiye göre eğer bir anlaşma alanının sınırları hakkında bir fikriniz varsa ilk teklifi siz yapmalısınız. Böylece anlaşma zemininiz söylediğiniz rakamın %20 artı eksi alanında dönmeye başlar. Zaten bu alanda değilse görüşme sonlanacaktır. Nasıl fikir edinebilirsiniz? İlgili pozisyonun ortalama maaş skalasını öğrenmeniz lazım. Örnek olarak, dijiital pazarlama uzmanı pozisyonu. Yaklaşık piyasa ücret fiyatı bellidir. Tanıdık vasıtasıyla, ya da glassdoor.com ya da iskolig gibi sitelerden araştırılabilir. Diyelim skala 5.000 TL net. Görüştüğünüz firmanın ne kadar premium olduğunu da hesaba katın. Örnek Google ile görüşüyorsanız, + %30 koyulabilir. Demek ki yaklaşık 6.500 TL civarlarında bir skala olabilir. Bu durumda 7.500 tl net beklentim var denilebilir. Eğer akıllarındaki rakam 8.000 tl ise zaten kabul edeceklerdir. 6.500 tl ise de 7.000 tl de buluşmak için teklif vereceklerdir. Teklif 5.000 tl ise zaten bu ücret sizin kabul etme alanınız dışında olabilir. 

Yine aynı öğretiye göre eğer bir anlaşmanın sınırlarını bilmiyorsanız ilk teklifin karşı taraftan gelmesini beklemelisiniz. Örnek olarak yeni açılmış bir firma ve pozisyon, maaş skalası hakkında hiçbir veriye ulaşamıyorsunuz. O zaman bu soruya sonuna kadar direnmeli ve cevap vermekten kaçınmalısınız. Nazik bir yaklaşımla “Böyle değerli bir firmanın zaten maaş politikası bellidir ve hakkımı vereceğinizden eminim.” Diyebilirsiniz.

Siz mülakat sırasında bu soruya nasıl cevap veriyorsunuz? 

Yazıyı hemen paylaşın

Bir cevap yazın

KAPAT