Liderlik manifestosu – Principles : Ray Dalio

Liderlik manifestosu – Principles : Ray Dalio

Liderlik için okuduğum en başarılı kitaplardan birini sana aktarmak istiyorum. Bu kitapta bir yatırım devinin hayata ve iş dünyasına bakışını en şeffaf haliyle inceleme şansı bulacaksın.

Ray Dalio tam 18 milyar dolar servete sahip bir milyarder. Genç yaşında kurduğu finans şirketi Bridgewater Associates şirketi finans dünyasında zirvede bir konuma sahip. Takdir ile izlediğim yeni dünyanın dahisi Warren Buffet’ın rakipleri arasında. Ray Dalio’yu benim için özel yapan aslında bu başarısından çok, farklı liderlik bakış açıları sunan Principles ( Prensipler )kitabı. ( Bkz – İçindekiler )

Principles temelde iki alana ayrılıyor. Life ve Work Principles. Yani hayat ve çalışma prensipleri. Hayat prensiplerinde Dalio’nun insanlar, ilişkiler ve nasıl bir hayat yaşamalı hakkındaki eşsiz tespitlerini inceliyoruz. Bana göre en vurucu olan ise bir dev kapitalistin ağzından hayatta gerçekten önemli olanın asla para olmadığı, tam tersine, sevgi, aile ve diğer insanlarla paylaştıklarımız olduğu belirtmesi.

İş prensiplerinde ise Dalio’dan imparatorluğunu nasıl kurduğunu, finans dünyasında işlerin nasıl döndüğü, şirketini hangi stratejiler ile bu konuma getirdiğini okuyoruz.

liderlik

Dalio’nun diğer bir çok kitaptan farklı sunduğu en önemli konu “radical transparency” dediği olgu. Yani radikal şeffaflık. Şirketinde bu olguyu öyle bir hale getirmiş ki, çok gizli olmayan tüm yönetim kurulu toplantıları video ile kaydediliyor ve şirket websitesinden çalışanlara dağıtılıyor. İsteyen çalışan bu toplantılara katılabiliyor. Öte yandan, şeffaflık sıra dışı bir eleştiri kültürü ile harmanlanmış. Her konumdaki çalışan, her konuda direk Dalio’ya olumsuz geri bildirim verebiliyor. Ne kadar radikal metodları olduğunu okuduğunuzda önce olmaz öyle şey diyorsunuz, ancak biraz düşününce bu netlik ve şeffaflık her şirkette uzun vadede fayda sağlayacaktır.

Bu eseri liderlik konusunda kendini geliştirmek isteyen ve finans dünyasına ilgisi olan herkese tavsiye ediyorum. Ayrıca başarı için derlediim rehber yazıma da göz atmanızı öneririm. ( Başarı ve başarılı olmak için ne yapmalıyız? )

Yazıyı hemen paylaşın

Bir cevap yazın

KAPAT