İşkolik olmayın. Doğru iş yaşam dengesini sağlama prensibi: “2 katı olsun”

İşkolik olmayın. Doğru iş yaşam dengesini sağlama prensibi: “2 katı olsun”

İşkolikler için iş yaşam dengesinde farklı bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Çoğu insan kariyeri ve işi aşırı önemser. Kantarın topuzu kaçar ve işkolik olma yolunda ilerler. Arkadaşlarını, ailesini, kendi para yönetimini ve hatta sağlığını ikinci plana atar. İşkoliklik sarmal gibidir. Kendine kendine beslenir. İşe ağırlığı verdikçe diğer taraflar zayıflar, zayıfladıkça siz güçlü olduğunuz alana daha da ağırlık verirsiniz. Özel hayatını, daha doğru deyişle gerçek hayatını boşlamaya başlarsın. Sonu işkolik bir yalnızlıktır.

Hayatta herşeyde olduğu gibi burada da denge esastır. Ben bu konuda dengeyi iyi kurduğuma inanıyorum. Başarılı olmak için ( Yazı: Başarı ve başarılı olmak ) doğru bir denge kurman lazım. Kuralım ise oldukça basit. İki katı olsun!

İş hayatındaki unsurlara ne kadar kendinden veriyorsan özel hayatındakilere en az iki kat ver. 


Nasıl ki değerli bir müşterin seni arayıp yardım istediğinde üst seviyede yardımcı oluyorsan, yakın arkadaşın isterse en az iki kat daha fazla destek ver. Nasıl ki bir takım arkadaşının derdini dikkatlice ve aktif bir şekilde dinliyorsun, eşinin derdini en az iki kat etkin dinle. Belki kızın sana bir şey danışmak istiyor, “kızım sonra” diyor olabilirsin. Peki ya patronun sorsaydı böyle diyecek miydin? Unutmayalım ki kızın patronundan daha değerlidir. Patronunu nasıl dinliyorsan, kızını en az iki kat dikkatle dinlemeliyiz.

Genelde bunun uygulaması yarımdır. Patronun ararsa hemen açarsın ama en iyi arkadaşın ararsa nasıl olsa sana kırılmaz diye erteleyebilirsin. Gerçek değer gerçek dostların, ailen ve sağlığındır. Eğer onlar olmazsa işinde başarılı olsan da mutlu bir birey olmak çok zor. 

Bu konuda kendini test etmenin basit bir ölçeğini ileteyim.Bir toplantıdan çıktın. Uzun süre telefonuna da bakamadın. Bir sürü cevapsız arama var. Sırasıyla, bilinmeyen bir numara, patronun, uzak bir tanıdık, eşin ve bir müşterin. Bu cevapsız aramalara geri dönüş yapacaksın. Hangi sırayla başlıyorsun? En son eşini arıyorsan bir işkoliksin. Eşim bekleyebilir ne de olsa değil mi? Bence tam tersi olmalı. Benim prensibime göre önce eşini ara, ya da anneni. Gerçekten hayatta en önemli kimselerden başla. Doğru denge böyle sağlanır.

Siz iş hayat dengesini nasıl kuruyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Yazıyı hemen paylaşın

This Post Has 2 Comments

  1. Aile, dostlar ve saglik. Hepimiz onemini biliyoruz ama gunluk kosusturmada bazen unutuyoruz. Bana tekrar hayatta nelerin onemli oldugunu hatirlatmis oldu bu kisacik ve sicak yazi. Tesekkurler.

Bir cevap yazın

KAPAT