Empati için rehber: Saflık Perspektifi

Empati için rehber: Saflık Perspektifi

Empati. Ne kadar da gündemimizde, ne kadar da ona sahip olmayı istiyoruz. Bize de gösterilsin istiyoruz. Ne olduğu malum. Ancak ne kadar da zor değil mi? Kendimizden bir türlü çıkamıyoruz. Herşeyi bizim gözümüzden görüyoruz. Herkesi kendi gündemimizle yargılıyoruz. Zaten herkes bize karşı. Bizi anlamıyorlar.

Bu soruna bir çözüm olarak empati için bir anahtar kuramı size tanıtmak isterim. Benjamin Franklin‘den Saflık Perspektifi.

Doğuyoruz, annemizin koynunda. Herkesin göz bebeğiyiz. Her istediğimiz oluyor. Dünya bizim için yaratılmış. Ve dünya bir oyun yeri. Herkes iyi. Pembe ve açık mavi tonlarında bir hayat. Sonra okul çağları. Yavaşça hayat zorlaşıyor, rekabet, kıskançlık ve insanların çirkin yüzleri. Afallıyoruz. Niye bize böyle davranıyorlar? Pembeler kırmızıya, açık maviler siyaha çalmaya başlıyor.

İş hayatına geldik. Vahşi kapitalizmin kollarındayız. Ezici rekabet, entrika ve politika bizim temiz kalbimizi yoruyor, belki de çirkinleştiriyor. Bizden ne istiyorlar? Gerçek artık karşımızda. Kemal Sunal aslında çok ciddi bir adammış, demokraside defolar varmış, reklamlardaki parıltılar meğer sanalmış. Dünya çok zor bir yer arkadaş! Yeni Türkü’nün dediği gibi “Biz büyüdük de kirlendi dünya”.

Hayır. Dünya hep kirliydi. Hatta medeniyet sayesinde en az vahşeti yaşıyor insanlık. Sadece büyüyünce bunları gördük. İşte saflık perspektifi budur. İnsanların saf doğaları bu gerçeği zor kabul eder ve kaygıya kapılır.

Başarılı insanlar saflık perspektifini üzerlerinden en hızlı atanlardır. Gerçeği kabul ederler. Dünya zor bir yerdir. Burada tek başımıza mücadele etmeliyiz. Aslında insanlar kötü değildir ama hayatta kalmak için kendi çıkarları için hareket etmek zorundadır.

Empati burada devreye girer. Dünyayı insanların gözünden görün. Size bir kötülük yapıldığında “Bana bunu nasıl yapar?” doğru soru değildir. Doğru soru “Neden bunu yapmak mecburiyetinde kaldı?” dır. Bunun sizinle alakası olmadığını anlayın. Sadece tesadüfen siz oradaydınız. Karşınızdaki insanın bir önceliği, bir gündemi var ve sizinle çarpışmak zorunda. Bu kadar. Bunu kabul edip her diyalogda karşınızdaki insanın gözünden konulara bakarsanız ve hiç bir şeyi kişisel algılamazsanız başarılı olursunuz.

Bugün hemen kendinizi unutun, saflık perspektifinden kurtulun ve husumet yaşadığınız insanların dertlerini ve sıkıntılarını anlamaya çalışın. Başarı ve başarılı olmak için insanlara farklı bakın.

Bu yazıyı sizi anlamadığını düşündüğünüz insanlarla paylaşın. Göreceksiniz iletişim kaliteniz farklı bir zemine oturacak.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Yazıyı hemen paylaşın

Bir cevap yazın

KAPAT