Etkin dinleme becerisi nasıl kazanılır sorusuna cevap 6 altın kural

Etkin dinleme becerisi nasıl kazanılır sorusuna cevap 6 altın kural

Etkin dinleme yapmak iletişim kalitemiz için yeri doldurulmaz bir sütundur. Hepimiz çok iyi bir dinleyici olduğumuzu düşünürüz. Bunu çok konuşanlar bile söyler. Halbuki gerçekte en az konuşanlar bile bazen aktif ve etkin dinleme yapamazlar. Genelde dinlemeyiz, sadece duyarız. Kelimeler kulağımızdan girer ama beyin o an başka bir şey ile meşguldur. Bu durumda sadece sözlü iletişim ile bize iletilen mesajlara erişebiliriz. Ama iletişimin aslında büyük kısmını oluşturan beden dilini kaçırırız. Yüz ifadelerini ve de en önemlisi bakışlardaki gerçek cevapları göremeyiz ve duyamayız. Daha kaliteli bir iletişim için etkin ve aktif dinleme alanında farkındalık sağlamalı ve kendimizi eğitmeliyiz. Etkin dinleme nedir o halde?

Aktif dinleme iletişim kurduğumuz insanın ağzından çıkanları dinlerken bu kelimeleri beden dili hareketleri ile birleştirerek aslında beyninde tam olarak ne söylediğini anlamaktır. Duymak ve dinlemek arasındaki temel fark budur.

Özellikle dolaylı konuşan insanları aktif olarak dinlemek gerekir. Eğer etkin dinleme yaparsak tam olarak ne istediklerini anlayabilir ve ona göre hareket edebiliriz. İletişim kalitemiz oldukça artacaktır.

Etkin dinleme nasıl yapılır?

1-Gerçekten dinleyin.

Karşındakinin sözü bitene kadar sözü kesmeden dinle. Dinlerken de başka bir şey ve özellikle ne söyleyeceğini de düşünme.

2-Yargılamayın.  

Dünyanın en saçma şeyini duyduğunu düşünsen bile yargılama ve açık fikirle dinle.

3-Kendini düşünme.

Aktif bir şekilde dinlerken konunun seni nasıl etkilediği gibi düşüncelerden çık. Sen yoksun, bu konu sadece karşıdakinle ilgili.

4-Tekrar et.

Duyduklarını farklı cümlelerle tekrar et. “Yani şunu mu demek istiyorsun” gibi. Böylece hem doğru anladığından emin olursun hem de karşındaki onu dinlediğini hisseder.

5-Söylenmeyenleri duy.

Beden dili, göz bebeklerinin açılması, tekrarlanan kelimeler, alakasız cümleler. Hepsi işarettir. Önemli olan bu ipuçlarını toplayarak söylenmeyenleri duymaktır.

6-Soru sorun:

Söylemek yerine açık uçlu veya evet/hayır soruları ile diyaloğu yönlendir. (Bkz. Soru sorma sanatı )

Aktif dinleme becerisi ile artık sevgilinin veya ofis arkadaşının aslında ne demek istediğini doğru anlayacaksın. Böylece başarılı olmak için gerekli iletişim becerilerine sahip olacaksın.

Sen de lütfen aşağıdaki alana fikirlerini ekleyebilir misin? Dinlemeye hazırım.

Yazıyı hemen paylaşın

Bir cevap yazın

KAPAT